دستگاه اندازه گیری قند خون

دستگاه اندازه گیری قند خون

دستگاهی است که برای سنجش حدود مقدار قند خون ساخته شده است. همان طوری که می دانید کنترل دقیق قند خون در جلوگیری از عوارض دیابت بسیار تاثیر گذار است. بیمارانی که کنترل قند خون روزانه آنها بسیار حیاتی است مثل افرادی که مکررا افت قند خون دارند، کسانی که انسولین تزریق می کنند، افراد با دیابت حاملگی نیازمند پایش روزانه قند خون، به منظور حفظ آن در بهترین مقدار،توصیه کادر پزشکی به استفاده از این دستگاهها می باشد
01
01
سایز (اندازه)

دستگاه های گلوکومتر موجود در بازار اندازه های بسیار متفاوتی دارند ولی به طور معمول اندازه این دستگاه ها به اندازه کف دست است. ولی انواع بزرگ تر و کوچک تری از آن هم در بازار وجود دارد. این دستگاه ها معمولا با باتری کار می کنند.

02
02
میزان خون لازم

اندازه قطره خونی که برای اندازه گیری قند خون باید به دستگاه بدهید، متفاوت است. این میزان از ۳/۰ میلی لیتر تا ۱۰ میلی لیتر متفاوت است. انواع قدیمی تر دستگاه گلوکومتر نیاز به مقدار خون بیشتری دارند، پس انتخاب انواع جدیدتر مناسب تر است. اگر دستگاه قندخونی که خریداری می کنید، نیاز به مقدار کمتری خون داشته باشد، شما نیاز دارید کمتر انگشتتان را سوراخ کنید.

03
03
واحد میزان قند خون

هنگامی که می خواهید روی صفحه نمایش گلوکومتر را بخوانید، باید دقت کنید که این عدد به چه واحدی نمایش داده شده است. این میزان قند خون یا به صورت میلی گرم بر دسی لیتر و یا میلی مول بر لیتر در صفحه نمایشگر کوچک دستگاه ظاهر می شود.

04
04
نوار آزمایش

در هر جعبه دستگاه های گلوکومتر که از بازار خریداری می کنید چندین نوار اندازه گیری قند خون وجود دارد که شما قطره خونتان را به روی آن می چکانید و درون دستگاه می گذارید.سطح این نوارها به مواد شیمیایی آغشته شده است که با قند خون شما واکنش نشان می دهند، برخی از این نوارها، نوارهایی پلاستیکی هستند که قطره کوچکی از آنزیم (گلوکتراکسیاز) روی آن چکانده شده است. فراموش نکنید هر نوار یک بار مصرف است و باید پس از مصرف آن را دور بیندازید.

05
05
زمان دستگاه

دستگاه های مختلف موجود در بازار در طول زمان های متفاوتی قندخون شما را اندازه گیری کرده و نشان می دهند. این زمان از ۵ ثانیه تا ۶۰ ثانیه متفاوت است.

06
06
زمان / ساعت

همه گلوکومترها دارای ساعتی هستند که می توان زمان و تاریخ دستگاه را تنظیم کرد. به علاوه این دستگاه ها دارای حافظه ای برای ثبت نتایج آزمایش های پیشین شما هستند و شما در صورت لزوم می توانید به این داده ها دسترسی پیدا کنید و تغییرات میزان قند خون تان را در طول روزهای مختلف با یکدیگر مقایسه کنید.

نکته مهم

چقدر قابل اطمینان است؟

شاید بگویید نتایجی که این دستگاه های گلوکومتر نشان می دهند تا چه اندازه قابل اطمینان است؟ و دقت این دستگاه ها چقدر است؟ این موضوع موجب انجام مطالعات و تحقیقات بسیاری در سراسر دنیا شده است. فراموش نکنید عوامل بسیاری، دقت یک دستگاه گلوکومتر را تحت تاثیر قرار می دهند. دقت یک دستگاه گلوکومتر که از بازار خریداری می کنید، به تنظیمات آن، محدوده دما، فشاری که برای پاک کردن نوار استفاده می شود، اندازه قطره خون، میزان داروهایی که در خون وجود دارد، تمیزبودن بخش اندازه گیری قند خون و تازه بودن نوارهای اندازه گیری قند خون بستگی دارد. دستگاه های مختلف، قابلیت هایشان از نظر این شاخص ها متفاوت است و بر این اساس قیمت دستگاه های گلوکومتر متفاوت است. مسلما دستگاه های دقیق تر، قیمت گران تری نیز خواهند داشت.
آشنایی بیشتر

نکاتی برای استفاده بهتر از گلوکومتر

قبل از استفاده از گلوکومتر جدیدتان، دستورالعمل های استفاده از آن را که در بروشورهای کارخانه درج شده بخوانید و یا از راهنمای نمایندگی فروش بخواهید آن را برایتان توضیح دهد. نوارهای اندازه گیری فشار خون را از درون قوطی هایی که شکستگی دارند و یا ترک خورده اند استفاده نکنید.دقت کنید نوارهای سنجش قند خونی را خریداری کنید که تاریخ مصرفشان سپری نشده باشد. قبل از استفاده از دستگاه گلوکومتر جدیدتان آن را با فردی که قبلا تجربه استفاده از این دستگاه را دارد، تمرین کنید تا یاد بگیرید درست قند خونتان را اندازه گیری کنید. قبل از استفاده از دستگاه دست هایتان را خوب بشویید. حتی اندکی باقیمانده غذا و قند روی انگشتتان بر نتیجه آزمایش اثر خواهد گذاشت. اندازه قطره خونی که روی دستگاه می گذارید مناسب باشد چون در غیر این صورت دستگاه اندازه گیری قند خون را با دقت انجام نخواهد داد.